Het werk van kunstenaar en ecofeminist Lara Schnitger is speels, uitbundig, kleurrijk en humorvol. Tegelijkertijd bevat het serieuze, kritische statements over de positie van vrouwen, genderongelijkheid en seksuele onderdrukking in onze nog altijd sterk door mannen gedomineerde samenleving. Met plezier en ironie kaapt Schnitger stereotypen over vrouwen en vrouwelijkheid en zet ze in als geuzennaam: Proud Slut! Stitch Witch!

Met de tentoonstelling Stitch Witch vraagt Museum Kranenburgh aandacht voor Schnitgers veelzijdige kunstenaarschap, feministisch engagement en focus op de verbondenheid van mens en natuur.

Textiel is Schnitgers materiaal en medium bij uitstek. Met stukken stof weet ze zowel intieme sculpturale werken als grootschalige installaties te maken – vaak met een uitnodiging aan het publiek om deel te nemen. Deze tentoonstelling brengt een aantal belangrijke werken uit haar oeuvre samen. Getoond worden onder meer de Slut-Sticks en de quilts die deel uitmaken van haar doorlopende project Suffragette City, een rondreizende feministische performance en protestoptocht. De grootschalige installatie House of Heroines, oorspronkelijk gemaakt voor de NGV Triënnale in Melbourne in 2020, is in aangepaste vorm voor het eerst in Nederland te zien. Speciaal voor de tentoonstelling heeft Schnitger ook enkele nieuwe werken gemaakt. Hierin legt ze een relatie met de omringende natuur van het museum en verkent ze ideeën rondom ecofeminisme en moderne hekserij. De tentoonstelling is tot stand gekomen in samenwerking met kunsthistoricus en gastcurator Nina Folkersma.

Lara Schnitger (NL, 1969) woont en werkt in Los Angeles (VS). Na haar studie aan de Koninklijke Academie van Beeldende Kunsten in Den Haag en de Ateliers ’63 in Amsterdam maakt Schnitger eind jaren 1990 in korte tijd internationaal carrière. Ze neemt deel aan tentoonstellingen in Europa, Amerika en Azië en organiseert haar Suffragette City in onder meer Berlijn en New York en tijdens het Lowlands festival 2024 in Biddinghuizen. In september 2024 neemt ze deel aan de biënnale Manifesta in Barcelona. Haar werk was eerder zien bij onder andere Hammer Museum in Los Angeles, High Line New York, Museum of Contemporary Art in Los Angeles en Palais de Tokyo in Parijs.

Museum Kranenburgh ontving voor deze tentoonstelling de Agnes van den Brandeler Museumprijs 2024. Deze prijs looft de Agnes van den Brandeler Stichting uit voor museale projecten die aandacht vragen voor individuele kunstenaars (geboren voor 1978) die al enige tijd ten onrechte zijn onderbelicht.

Catalogus bij tentoonstelling

Uitgave ter gelegenheid van de tentoonstelling Stitch Witch van kunstenaar Lara Schnitger. Met een voorwoord van Adriana González Hulshof, directeur van Museum Kranenburgh. Een gesprek tussen Lara Schnitger en Nina Folkersma (curator van de tentoonstelling) en een essay van Niña Weijers. Koop de publicatie hier

Suffragette City optocht in Alkmaar

Op zaterdag 8 maart - Internationale Vrouwendag - organiseren Museum Kranenburgh en Lara Schnitger in samenwerking met WomanLink Schnitgers prikkelende optocht annex performance Suffragette City, ditmaal in Alkmaar. Met deze optocht vraagt ze op een aanstekelijke manier aandacht voor de positie van vrouwen, genderongelijkheid en seksuele onderdrukking. Meer info

Op tv bij Nu te zien!

Directeur van het Kunstmuseum Margriet Schavemaker bekijkt in Museum Kranenburgh de grootschalige installaties die Schnitger maakt met haar favoriete materiaal: textiel. Haar speelse en kleurrijke sculpturale werken van stof zoeken naar feminisme en de verbondenheid tussen mens en natuur. Bekijk hier de aflevering van donderdag 20 februari 2025 terug.

Op de radio

Annemieke Bosman gaat met Lara Schnitger in gesprek over deze tentoonstelling in het radioprogramma Opium, hét kunst- en cultuurprogramma van AVROTROS. Beluister hier de aflevering van 13 november 2024 terug.

Koop hieronder tickets voor de tentoonstelling:

 

De tentoonsteling is mede mogelijk gemaakt door